Summer Tournament Schedule

This is your one-stop resource for all six tournaments this summer. I will be updating results and offering links to relevant commentary (my own and others) in the combined schedule below. Group tables and rosters are available in the individual tournament headers above the schedule, as will any previews that catch my fancy. Hope this helps you to keep track of a dizzying summer of non-stop football. Cheers!

Under-20s World Cup (Poland) May 23rd – June 15th

Quick links
Today’s Games | Combined Tournament Schedule | Later Tournaments.
Last updated 23 May 2019, 6:39 AM Central time.


Though it is difficult to follow up last summer’s riveting World Cup, multiple tournaments this summer offer a glorious density that will be challenging to keep up with. The Women’s World Cup and Copa America offer two top-line tournaments running more or less simultaneously with the CONCACAF Gold Cup and a U-21 Euros also trying to poke their heads into the feast of mid-June to mid-July football. An Under-20 World Cup adds an appetizer and the first summertime Africa Cup of Nations a dessert course.

The kids get things started in Poland in late May, with two weeks and a weekend basically to themselves. Then, on June 7th, both the Women’s World Cup in France and the Gold Cup (mostly) in the US kick off on the same day as the U-20 World Cup quarterfinals. The day before the June 15th U-20 World Cup final, the Copa America opens in Brazil, and the day after that the U-21 Euros get started in Italy, leading to five eight- and nine-game days in a row. The Cup of Nations swings into action in Egypt on June 21st, leading to three straight eleven-game days as that tournament mingles with the Women’s Round of Sixteen and the final round of group play for the Copa America, Gold Cup, and U-21 Euros. The European lads wind down on June 30th, while the women and both South and North America are done on July 7th, leaving Africa to finish out its knockout rounds in relative peace and quiet. It’s perhaps worth noting that the United States are expected appear in two of these finals, potentially giving the Women’s and Men’s teams as close to a head-to-head revenue generation comparison as possible in a year when the Women are suing the US Soccer Federation for gender discrimination.

Overall, 230 games will be played between May 23rd and July 19th (234-5 including 3rd Place games), an average of 4 games a day for virtually a full two months. 150 of those games (plus a 3rd Place match and a possible U-21 Olympics qualifier) fall between June 14th and July 2nd, making for a daily average of 8 games during those three weeks. While the regional nature of all but the Women’s and U-21 World Cups ensure that no country is involved in even four competitions, twenty-one nations will appear in two tournaments and seven more in three: Argentina, France, Italy, Japan (playing by invitation in the Copa America), Nigeria, South Africa, and the United States.

 

Women’s World Cup (France) June 7th – July 7th


Copa America (Brazil) June 14th – July 7th


CONCACAF Gold Cup (United States, Costa Rica, Jamaica) June 15th – July 7th


Under-21s Euros (Italy) June 16th – June 30th


Africa Cup of Nations (Egypt) June 21st – July 19th


Combined Tournament Schedule

NOTE: All times listed are US Central Time.

Thursday, May 23rd
Tahiti – Senegal (Arena Lublin) 11:00 AM Fox Soccer Plus (9:30 PM Fox Sports 2)
Mexico – Italy (Gdynia Stadion GOSiR) 11:00 AM Fox Sports 2
Poland – Colombia (Łódź Stadion Widzewa) 1:30 PM Fox Sports 2

Japan – Ecuador (Bydgoszcz Zdzisław Kryszkowiak Stadium) 1:30 PM ??? (7:30 PM Fox Sports 2)

Friday, May 24th
Honduras – New Zealand (Arena Lublin) 11:00 AM Fox Soccer Plus (5:00 PM Fox Sports 2)
Qatar – Nigeria (Tychy Stadion Miejski w Tychach) 11:00 AM Fox Soccer 2
Uruguay – Norway (Łódź Stadion Widzewa) 1:30 PM Fox Sports 2
Ukraine – United States (Bielsko-Biala Stadion Miejski) 1:30 PM Fox Sports 1

Saturday, May 25th
Portugal – South Korea (Bielsko-Biala Stadion Miejski) 8:30 AM Fox Sports 2
France – Saudi Arabia (Gdynia Stadion GOSiR) 11:00 AM Fox Sports 2
Panama – Mali (Bydgoszcz Zdzisław Kryszkowiak Stadium) 11:00 AM Fox Soccer Plus (8:00 PM Fox Sports 2)
Argentina – South Africa (Tychy Stadion Miejski w Tychach) 1:30 PM Fox Soccer 2

Sunday, May 26th
Mexico – Japan (Gdynia Stadion GOSiR) 8:30 AM Fox Sports 1
Senegal – Colombia (Arena Lublin) 11:00 AM Fox Soccer Plus (2:00 AM 5/27 on Fox Sports 2)
Ecuador – Italy (Bydgoszcz Zdzisław Kryszkowiak Stadium) 11:00 AM Fox Sports 1
Poland – Tahiti (Łódź Stadion Widzewa) 1:30 PM Fox Sports 1

Monday, May 27th
Honduras – Uruguay (Arena Lublin) 11:00 AM Fox Sports 2
Qatar – Ukraine (Tychy Stadion Miejski w Tychach) 11:00 AM Fox Soccer Plus
Norway – New Zealand (Łódź Stadion Widzewa) 1:30 PM Fox Soccer Plus (1:00 AM 5/28 Fox Sports 2)

Unites States – Nigeria (Bielsko-Biala Stadion Miejski) 1:30 PM Fox Sports 1

Tuesday, May 28th
Panama – France (Bydgoszcz Zdzisław Kryszkowiak Stadium) 11:00 AM Fox Soccer Plus
Portugal – Argentina (Bielsko-Biala Stadion Miejski) 11: 00 AM Fox Sports 2
Saudia Arabia – Mali (Gdynia Stadion GOSiR) 1:30 PM Fox Soccer Plus

South Africa – South Korea (Tychy Stadion Miejski w Tychach) 1:30 PM Fox Sports 2

Wednesday, May 29th
Ecuador – Mexico (Gdynia Stadion GOSiR) 11:00 AM Fox Sports 2
Italy – Japan (Bydgoszcz Zdzisław Kryszkowiak Stadium) 11:00 AM Fox Soccer Plus
Senegal – Poland (Łódź Stadion Widzewa) 1:30 PM Fox Sports 2
Colombia – Tahiti (Arena Lublin) 1:30 PM Fox Soccer Plus

Thursday, May 30th
Norway – Honduras (Arena Lublin) 11:00 AM Fox Soccer Plus
New Zealand – Uruguay (Łódź Stadion Widzewa) 11:00 AM Fox Sports 2

United States – Qatar (Tychy Stadion Miejski w Tychach) 1:30 PM Fox Sports 2
Nigeria – Ukraine (Bielsko-Biala Stadion Miejski) 1:30 PM Fox Soccer Plus

Friday, May 31st
Saudi Arabia – Panama (Bydgoszcz Zdzisław Kryszkowiak Stadium) 11:00 AM Fox Soccer Plus
Mali – France (Gdynia Stadion GOSiR) 11:00 AM Fox Sports 2

South Africa – Portugal (Bielsko-Biala Stadion Miejski) 1:30 PM Telemundo
South Korea – Argentina (Tychy Stadion Miejski w Tychach) 1:30 PM Fox Soccer Plus

Sunday, June 2nd
U20 R16.1: B Winner – A/C/D 3rd Place (Gdynia Stadion GOSiR) 10:30 AM Fox Sports 2
U20 R16.2: A Runner-up – C Runner-up (Łódź Stadion Widzewa) 1:30 PM Fox Sports 2

Monday, June 3rd
U20 R16.3: C Winner – A/B/F 3rd Place (Arena Lublin) 10:30 AM Telemundo
U20 R16.4: D Winner – B/E/F 3rd Place (Tychy Stadion Miejski w Tychach) 10:30 AM Telemundo
U20 R16.5: A Winner – C/D/E 3rd Place (Łódź Stadion Widzewa) 1:30 PM Fox Sports 2

Tuesday, June 4th
U20 R16.6: B Runner-up – F Runner-up (Arena Lublin) 10:30 AM Telemundo
U20 R16.7: E Winner – D Runner-up (Bydgoszcz Zdzisław Kryszkowiak Stadium) 10:30 AM Telemundo
U20 R16.8: F Winner – E Runner-up (Bielsko-Biala Stadion Miejski) 1:30 PM Fox Sports 2

Friday, June 7th
U20 QF.1: R16.2 Winner – R16.4 Winner (Łódź Stadion Widzewa) 8:30 AM Fox Sports 2
U20 QF.2: R16.1 Winner – R16.8 Winner (Tychy Stadion Miejski w Tychach) 11:30 AM Fox Sports 2
WWC: France – South Korea (Paris Parc des Princes) 2:00 PM Fox Sports 1

Saturday, June 8th
WWC: Germany – China (Rennes Roazhon Park) 8:00 AM Fox Sports 1
U20 QF.3: R16.7 Winner – R16.3 Winner (Gdynia Stadion GOSiR) 10:30 AM Fox Sports 2
WWC: Spain – South Africa (Le Havre Stade Océane) 11:00 AM Fox
U20 QF.4: R16.6 Winner – R16.5 Winner (Bielsko-Biala Stadion Miejski) 1:30 PM Fox Sports 2
WWC: Norway – Nigeria (Reims Stade Auguste-Delaune) 2:00 PM Fox

Sunday, June 9th
Australia – Italy (Valenciennes Stade du Hainaut) 6:00 AM Fox Sports 1
Brazil – Jamaica (Grenoble Stade des Alpes) 8:30 AM Fox Sports 1
England – Scotland (Nice Allianz Riviera) 11:00 AM Fox

Monday, June 10th
Argentina – Japan (Paris Parc des Princes) 11:00 AM Fox Sports 1
Canada – Cameroon (Montpellier Stade de la Mosson) 2:00 PM Fox Sports 1

Tuesday, June 11th
WWC: New Zealand – Netherlands (Le Havre Stade Océane) 8:00 AM Fox Sports 1
U20 SF.1: QF.1 Winner – QF.2 Winner (Gdynia Stadion GOSiR) 10:30 AM Fox Sports 2
WWC: Chile – Sweden (Rennes Roazhon Park) 11:00 AM Fox Sports 1
U20 SF.2: QF.3 Winner – QF.4 Winner (Arena Lublin) 1:30 PM Fox Sports 2
WWC: United States – Thailand (Nice Allianz Riviera) 2:00 PM Fox

Wednesday, June 12th
Nigeria – South Korea (Grenoble Stade des Alpes) 8:00 AM Fox Sports 1
Germany – Spain (Valenciennes Stade du Hainaut) 11:00 AM Fox
France – Norway (Nice Allianz Riviera) 2:00 PM Fox

Thursday, June 13th
Australia – Brazil (Montpellier Stade de la Mosson) 6:00 AM Fox
South Africa – China (Paris Parc des Princes) 2:00 PM Fox

Friday, June 14th
WWC: Japan – Scotland (Rennes Roazhon Park) 8:00 AM Fox Sports 1
WWC: Jamaica – Italy (Reims Stade Auguste-Delaune) 11:00 AM Fox
U20 3P: Loser SF.1 – Loser SF.2 (Gdynia Stadion GOSiR) 1:30 PM Fox Sports 2
WWC: England – Argentina (Le Havre Stade Océane) 2:00 PM Fox
CA: Brazil – Bolivia (São Paulo Estádio do Morumbi) 7:30 PM Telemundo

Saturday, June 15th
WWC: Netherlands – Cameroon (Valenciennes Stade du Hainaut) 8:00 AM Fox Sports 1
U20 Final: Winner SF.1 – Winner SF.2 (Łódź Stadion Widzewa) 11:00 AM Fox Sports*
WWC: Canada – New Zealand (Grenoble Stade des Alpes) 2:00 PM Fox Sports 2
CA: Venezuela – Peru (Porto Alegre Arena do Grêmio) 2:00 PM Telemundo
CA: Argentina – Colombia (Salvador Itiapava Arena Fonte Nova) 5:00 PM Telemundo
GC: Canada – Martinque (Pasadena Rose Bowl) 6:30 PM Fox Sports 2
GC: Mexico – Cuba (Pasadena Rose Bowl) 9:00 PM Fox Sports 2

*Specific broadcast network to be determined

Sunday, June 16th
WWC: Sweden – Thailand (Nice Allianz Riviera) 8:00 AM Fox Sports 1
WWC: United States – Chile (Paris Parc des Princes) 11:00 AM Fox
U21: Poland – Belgium (Reggio Emilia Mapei Stadium – Città del Tricolore) 11:30 AM UEFA.com stream

CA: Paraguay – Qatar (Rio de Janiero Estádio do Maracanã) 2:00 PM Telemundo
U21: Italy – Spain (Bologna Stadio Renato Dall’Ara) 2:00 PM UEFA.com stream
CA: Uruguay – Ecuador (Belo Horizonte Estádio Mineirão) 5:00 PM Telemundo
GC: Bermuda – Haiti (San José Estadio Nacional de Costa Rica) 5:00 PM Fox Sports 2
GC: Costa Rica – Nicaragua (San José Estadio Nacional de Costa Rica) 7:30 PM Fox Sports 1

Monday, June 17th
WWC: South Africa – Germany (Montpellier Stade de la Mosson) 11:00 AM Fox
WWC: China – Spain (Le Havre Stade Océane) 11:00 AM Fox Sports 1
U21: Serbia – Austria (Trieste Stadio Nereo Rocco) 11:30 AM UEFA.com stream
WWC: Nigeria – France (Rennes Roazhon Park) 2:00 PM Fox

WWC: South Korea – Norway (Reims Stade Auguste-Delaune) 2:00 PM Fox Sports 1
U21: Germany – Denmark (Udine Stadio Friuli) 2:00 PM UEFA.com stream
CA: Japan – Chile (São Paulo Estádio do Morumbi) 6:00 PM Telemundo
GC: Curaçao – El Salvador (Kingston Independence Park) 6:00 PM Fox Sports 1
GC: Jamaica – Honduras (Kingston Independence Park) 8:30 PM Fox Sports 1

Tuesday, June 18th
U21: Romania – Croatia (Serravalle San Marino Stadium) 11:30 AM UEFA.com stream
WWC: Jamaica – Australia (Grenoble Stade des Alpes) 2:00 PM Fox Sports 2

WWC: Italy – Brazil (Valenciennes Stade du Hainaut) 2:00 PM Fox Sports 1
U21: England – France (Cesena Stadio Dino Manuzzi) 2:00 PM UEFA.com stream
CA: Bolivia – Peru (Rio de Janiero Estádio do Maracanã) 4:30 PM Telemundo

GC: Panama – Trinidad and Tobago (Saint Paul Allianz Field) 6:30 PM Fox Sports 1
CA: Brazil – Venezuela (Salvador Itiapava Arena Fonte Nova) 7:30 PM Telemundo
GC: United States – Guyana (Saint Paul Allianz Field) 9:00 PM Fox Sports 1

Wednesday, June 19th
U21: Spain – Belgium (Reggio Emilia Mapei Stadium – Città del Tricolore) 11:30 AM UEFA.com stream
WWC: Japan – England (Nice Allianz Riviera) 2:00 PM Fox Sports 1

WWC: Scotland – Argentina (Paris Parc des Princes) 2:00 PM Fox Sports 2
U21: Italy – Poland (Bologna Stadio Renato Dall’Ara) 2:00 PM UEFA.com stream
CA: Colombia – Qatar (São Paulo Estádio do Morumbi) 4:30 PM Telemundo

GC: Cuba – Martinique (Denver Bronco Stadium at Mile High) 7:00 PM Fox Sports 1
CA: Argentina – Paraguay (Belo Horizonte Estádio Mineirão) 7:30 PM Telemundo
GC: Mexico – Canada (Denver Bronco Stadium at Mile High) 9:30 PM Fox Sports 1

Thursday, June 20th
WWC: Netherlands – Canada (Reims Stade Auguste-Delaune) 11:00 AM Fox
WWC: Cameroon – New Zealand (Montpellier Stade de la Mosson) 11:00 AM Fox Sports 1
U21: Denmark – Austria (Udine Stadio Friuli) 11:30 AM UEFA.com stream
WWC: Sweden – United States (Le Havre Stade Océane) 2:00 PM Fox

WWC: Thailand – Chile (Rennes Roazhon Park) 2:00 PM Fox Sports 1
U21: Germany – Serbia (Trieste Stadio Nereo Rocco) 2:00 PM UEFA.com stream
CA: Uruguay – Japan (Porto Alegre Arena do Grêmio) 6:00 PM Telemundo
GC: Nicaragua – Haiti (Frisco Toyota Stadium) 6:00 PM Fox Sports 1
GC: Costa Rica – Bermuda (Frisco Toyota Stadium) 8:30 PM Fox Sports 1

Friday, June 21st
U21: England – Romania (Cesena Stadio Dino Manuzzi) 11:30 AM UEFA.com stream
U21: France – Croatia (Serravalle San Marino Stadium) 2:00 PM UEFA.com stream
CN: Egypt – Zimbabwe (Cairo International Stadium) 3:00 PM Bein Sports

CA: Ecuador – Chile (Salvador Itiapava Arena Fonte Nova) 6:00 PM Telemundo
GC: El Salvador – Jamaica (Houston BBVA Compass Stadium) 6:00 PM Fox Sports 1
GC: Hondura – Curaçao (Houston BBVA Compass Stadium) 8:30 PM Fox Sports 1

Saturday, June 22nd
CN: DR Congo – Uganda (Cairo International Stadium) 9:30 AM Bein Sports
WWC R16.1: B Winner – A/C/D 3rd Place (Grenoble Stade des Alpes) 10:30 AM Fox Sports 1
CN: Nigeria – Burundi (Alexandria Stadium) 12:00 PM Bein Sports
WWC R16.2: A Runner-up – C Runner-up (Nice Allianz Riviera) 2:00 PM Fox
CA: Bolivia – Venezuela (Belo Horizonte Estádio Mineirão) 2:00 PM Universo
CA: Peru – Brazil (São Paulo Arena Corinthians) 2:00 PM Telemundo
U21: Belgium – Italy (Reggio Emilia Mapei Stadium – Città del Tricolore) 2:00 PM UEFA.com stream
U21: Spain – Poland (Bologna Stadio Renato Dall’Ara) 2:00 PM UEFA.com stream

CN: Guinea – Madagascar (Alexandria Stadium) 3:00 PM Bein Sports
GC: Guyana – Panama (Cleveland First Energy Stadium) 4:30 PM Fox Sports 1
GC: United States – Trinidad and Tobago (Cleveland First Energy Stadium) 7:00 PM Fox Sports 1


Sunday, June 23rd
CN: Morocco – Namibia (Cairo Al Salam Stadium) 9:30 AM Bein Sports
WWC R16.3: D Winner – B/E/F 3rd Place (Valenciennes Stade du Hainaut) 10:30 AM Fox Sports 1
CN: Senegal – Tanzania (Cairo 30 June Stadium) 12:00 PM Bein Sports
WWC R16.4: A Winner – C/D/E 3rd Place (Le Havre Stade Océane) 2:00 PM Fox
CA: Qatar – Argentina (Porto Alegre Arena do Grêmio) 2:00 PM Telemundo
CA: Colombia – Paraguay (Salvador Itiapava Arena Fonte Nova) 2:00 PM Universo
U21: Denmark – Serbia (Trieste Stadio Nereo Rocco) 2:00 PM UEFA.com stream
U21: Austria – Germany (Udine Stadio Friuli) 2:00 PM UEFA.com stream

CN: Algeria – Kenya (Cairo 30 June Stadium) 3:00 PM Bein Sports
GC: Canada – Cuba (Charlotte Bank of America Stadium) 6:00 PM Fox Sports 2
GC: Mexico – Martinique (Charlotte Bank of America Stadium) 8:30 PM Fox Sports 1

Monday, June 24th
CN: Ivory Coast – South Africa (Cairo Al Salam Stadium) 9:30 AM Bein Sports
WWC R16.5: B Runner-up – F Winner (Reims Stade Auguste-Delaune) 11:00 AM Fox Sports 1
CN: Tunisia – Angola (Suez Stadium) 12:00 PM Bein Sports
WWC R16.6: F Runner-up – E Runner-up (Paris Parc des Princes) 2:00 PM Fox Sports 1
U21: Croatia – England (Serravalle San Marino Stadium) 2:00 PM UEFA.com stream
U21: France – Romania (Cesena Stadio Dino Manuzzi) 2:00 PM UEFA.com stream

CN: Mali – Mauritania (Suez Stadium) 3:00 PM Bein Sports

GC: Bermuda – Nicaragua (Harrison Red Bull Arena) 5:30 PM Fox Sports 1
CA: Ecuador – Japan (Belo Horizonte Estádio Mineirão) 6:00 PM Universo

CA: Chile – Uruguay (Rio de Janiero Estádio do Maracanã) 6:00 PM Telemundo
GC: Haiti – Costa Rica (Harrison Red Bull Arena) 8:00 PM Fox Sports 1

Tuesday, June 25th
WWC R16.7: C Winner – A/B/F 3rd Place (Montpellier Stade de la Mosson) 11:00 AM Fox Sports 1
CN: Cameroon – Guinea-Bissau (Ismailia Stadium) 12:00 PM Bein Sports
WWC R16.8: E Winner – D Runner-up (Rennes Roazhon Park) 2:00 PM Fox Sports 1
CN: Ghana – Benin (Ismailia Stadium) 3:00 PM Bein Sports
GC: Jamaica – Curaçao (Los Angeles Banc of California Stadium) 7:00 PM Fox Sports 1
GC: Honduras – El Salvador (Los Angeles Banc of California Stadium) 9:30 PM Fox Sports 1

Wednesday, June 26th
Nigeria – Guinea (Alexandria Stadium) 9:30 AM Bein Sports
Uganda – Zimbabwe (Cairo International Stadium) 12:00 PM Bein Sports
Egypt – DR Congo (Cairo International Stadium) 3:00 PM Bein Sports
GC: Trinidad and Tobago – Guyana (Kansas City Children’s Mercy Park) 5:30 PM Fox Sports 1
GC: Panama – United States (Kansas City Children’s Mercy Park) 8:00 PM Fox Sports 1

Thursday, June 27th
CN: Madagascar – Burundi (Alexandria Stadium) 9:30 AM Bein Sports
U21 SF.1: A Winner – C Winner or B/C Runner-up (Bologna Stadio Renato Dall’Ara) 11:00 AM UEFA.com stream
CN: Senegal – Algeria (Cairo 30 June Stadium) 12:00 PM Bein Sports

WWC QF.1: R16.2 Winner – R16.3 Winner (Le Havre Stade Océane) 2:00 PM Fox
U21 SF.2: B Winner – C WInner or A Runner-up (Reggio Emilia Mapei Stadium – Città del Tricolore) 2:00 PM UEFA.com stream
CN: Kenya – Tanzania (Cairo 30 June Stadium) 3:00 PM Bein Sports

CA QF.1: Winner A – B/C 3rd Place (Porto Alegre Arena do Grêmio) 7:30 PM Telemundo
U21: 2nd Best Runner-up – 3rd Best Runner-up (Cesena Stadio Dino Manuzzi) UEFA.com stream*
*Game will only be played if England make the semi-finals, time TBD, with the winner qualifying for the final UEFA spot in the 2020 Summer Olympics.

Friday, June 28th
CN: Tunisia – Mali (Suez Stadium) 9:30 AM Bein Sports
CN: Morocco – Ivory Coast (Cairo Al Salam Stadium) 12:00 PM Bein Sports
WWC QF.2: R16.4 Winner – R16.5 Winner (Paris Parc des Princes) 2:00 PM Fox
CA QF.2: A Runner-up – B Runner-up (Rio de Janiero Estádio do Maracanã) 2:00 PM Telemundo
CN: South Africa – Namibia (Cairo Al Salam Stadium) 3:00 PM Bein Sports
CA QF.3: B Winner – C Runner-up (São Paulo Arena Corinthians) 6:00 PM Telemundo

Saturday, June 29th
WWC QF.3: R16.7 Winner – R16.8 Winner (Valenciennes Stade du Hainaut) 8:00 AM Fox Sports 1
CN: Mauritania – Angola (Suez Stadium) 9:30 AM Bein Sports
WWC QF.4: R16.1 Winner – R16.6 Winner (Rennes Roazhon Park) 11:30 AM Fox Sports 1
CN: Cameroon – Ghana (Ismailia Stadium) 12:00 PM Bein Sports
CA QF.4: C Winner – A/B 3rd Place (Salvador Itiapava Arena Fonte Nova) 2:00 PM Telemundo
CN: Benin – Guinea-Bissau (Ismailia Stadium) 3:00 PM Bein Sports
GC QF.1: Winner B – Runner-up A (Houston NRG Stadium) 6:00 PM Fox Sports 1
GC QF.2: Winner A – Runner-up B (Houston NRG Stadium) 9:00 PM Fox Sports 1

Sunday, June 30th
CN: Madagascar – Nigeria (Alexandria Stadium) 11:00 AM Bein Sports*
Burundi – Guinea (Cairo Al Salam Stadium) 11:00 AM Bein Sports*
U21 Final: Winner SF.1 – Winner SF.2 (Udine Stadio Friuli) 1:45 PM UEFA.com stream
CN: Uganda – Egypt (Cairo International Stadium) 2:00 PM Bein Sports*

CN: Zimbabwe – DR Congo (Cairo 30 June Stadium) 2:00 PM Bein Sports*
GC QF.3: Winner C – Runner-up D (Philadelphia Lincoln Financial Field) 4:30 PM Fox Sports 1
GC QF.4: Winner D – Runner-up C (Philadelphia Lincoln Financial Field) 7:30 PM Fox Sports 1

*Simultaneous games will appear on Bein Sports English and Spanish; exact broadcast TBD

Monday, July 1st
South Africa – Morocco (Cairo Al Salam Stadium) 11:00 AM Bein Sports*
Namibia – Ivory Coast (Cairo 30 June Stadium) 11:00 AM Bein Sports*
Kenya – Senegal (Cairo 30 June Stadium) 2:00 PM Bein Sports*
Tanzia – Algeria (Cairo Al Salam Stadium) 2:00 PM Bein Sports*

Tuesday, July 2nd
CN: Benin – Cameroon (Ismailia Stadium) 11:00 AM Bein Sports*
CN: Ghana – Guinea-Bissau (Suez Stadium) 11:00 AM Bein Sports*
WWC SF.1: QF.1 Winner – QF.2 Winner (Lyon Parc Olympique Lyonnais) 2:00 PM Fox
CN: Mauritania – Tunisia (Suez Stadium) 2:00 PM Bein Sports*
CN: Angola – Mali (Ismailia Stadium) 2:00 PM Bein Sports*
CA SF.1: QF.1 Winner – QF.2 Winner (Belo Horizonte Estádio Mineirão) 7:30 PM Telemundo
GC SF.1: Winner QF.1 – Winner QF.2 (Glendale State Farm Stadium) 9:30 PM Fox Sports 1

Wednesday, July 3rd
WWC SF.1: QF.3 Winner – QF.4 Winner (Lyon Parc Olympique Lyonnais) 2:00 PM Fox Sports 1
CA SF.1: QF.3 Winner – QF.4 Winner (Porto Alegre Arena do Grêmio) 7:30 PM Telemundo
GC SF.2: Winner QF.3 – Winner QF.4 (Nashville Nissan Stadium) 8:30 PM Fox Sports 1

Friday, July 5th
CN R16.1: D Winner – B/E/F 3rd Place (Cairo Al Salam Stadium) 11:00 AM Bein Sports
CN R16.2: A Runner-up – C Runner-up (Cairo International Stadium) 2:00 PM Bein Sports

Saturday, July 6th
WWC 3P: Loser SF.1 – Loser SF.2 (Nice Allianz Riviera) 10:00 AM Fox
CN R16.3: B Runner-up – F Runner-up (Alexandria Stadium) 11:00 AM Bein Sports
CN R16.4: A Winner – C/D/E 3rd Place (Cairo International Stadium) 2:00 PM Bein Sports
CA 3P: Loser SF.1 – Loser SF.2 (São Paulo Arena Corinthians) 2:00 PM Telemundo

Sunday, July 7th
WWC Final: Winner SF.1 – Winner SF.2 (Lyon Parc Olympique Lyonnais) 10:00 AM Fox
CN R16.5: B Winner – A/C/D 3rd Place (Alexandria Stadium) 11:00 AM Bein Sports
CN R16.6: C Winner – A/B/F 3rd Place (Cairo 30 June Stadium) 2:00 PM Bein Sports
CA Final: Winner SF.1 – Winner SF.2 (Rio de Janiero Estádio do Maracanã) 3:00 PM Telemundo
GC Final: Winner SF.1 – Winner SF.2 (Chicago Soldier Field) 8:15 PM Fox Sports 1

Monday, July 8th
CN R16.7: E Winner – D Runner-up (Suez Stadium) 12:00 PM Bein Sports
CN R16.8: F Winner – E Runner-up (Ismailia Stadium) 2:00 PM Bein Sports

Wednesday, July 10th
QF.1: R16.2 Winner – R16.1 Winner (Cairo 30 June Stadium) 12:00 PM Bein Sports
QF.2: R16.3 Winner – R16.4 Winner (Cairo International Stadium) 2:00 PM Bein Sports

Thursday, July 11th
QF.3: R16.7 Winner – R16.6 Winner (Suez Stadium) 12:00 PM Bein Sports
QF.4: R16.5 Winner – R16.8 Winner (Cairo Al Salam Stadium) 2:00 PM Bein Sports

Sunday, July 14th
SF.1: QF.1 Winner – QF.4 Winner (Cairo 30 June Stadium) 11:00 AM Bein Sports
SF.2: QF.3 Winner – QF.2 Winner (Cairo International Stadium) 2:00 PM Bein Sports

Wednesday, July 17th
3P: Loser SF.1 – Loser SF.2 (Cairo Al Salam Stadium) 2:00 PM Bein Sports

Friday, July 19th
CN Final: Winner SF.1 – Winner SF.2 (Cairo International Stadium) 2:00 PM Bein Sports

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.